Mít hosting na u stejného poskytovatele, jako je poskytovatel domén není vůbec podmínkou. Neopomenutelné množství zákazníků preferuje kombinaci zakoupeného hostingu za 19 Kč a domény zaregistrované u jiného poskytovatele. Každý poskytovatel služeb může mít své přednosti - někdo se orientuje primárně na levný a kvalitní hosting, někdo se orientuje na levné ceny domén.
Jak tedy správně provést registraci hostingu a domény tak, aby vše fungovalo bez problémů? Pro kompletní vysvětlení je potřeba si vysvětlit pár pojmů, i když jsou některé jasné:
- doména = unikátní název např. "moje-nova-domena.cz",
- hosting = prostor na serveru pro konkrétní soubory webových stránek,
- DNS záznamy = informace o tom, na kterém serveru leží hosting pro konkrétní doménu,
- parking domény = pouze zaregistrování bez koupě hostingu,
- NSSET / nameserver = server, který poskytuje DNS záznamy např. pro návštěvníky webu. NSSET je pouze údaj o více nameserverech najednou pro případ nedostupnosti.
Samotný postup pro zprovoznění hostingu s doménou u jiného poskytovatele je následující:
- Zaregistrovat si pouze doménu (parking domény) u zvoleného registrátora domén. Většina registrátorů takovou možnost nabízí, takže stačí vybrat správného dle ceny za nákup domény a prodloužení domény. U domén je rozhodování jednoduché - kvalita je vždy stejná. Prodávané domény se liší pouze v názvu.
- Vybrat poskytovatele hostingu. Zde je situace trochu složitější. Samozřejmě může být hlavním ukazatelem pro část koncových zákazníků cena hostingu, občas je vhodné se ale podívat i na parametry. Správný hosting by měl poskytovat dostatečné místo pro naši aplikaci, měl by mít možnost zakládat e-maily, subdomény a další vhodné služby.
- Objednat si hosting u zvoleného poskytovatele hostingů. Při výběru hostingu je ve většině případů nutné zadat název již zaregistrované domény. V tuto chvíli je vhodné, aby byla doména již zaregistrovaná. Ověření domény u zvoleného poskytovatele hostingu by totiž ukázalo doménu jako volnou a nabídlo ji k druhému zaplacení, což by mohlo způsobit akorát komplikace.
- Jakmile máme zakoupené jak doménu, tak hosting (byť každou službu jinde), stačí správně nastavit DNS záznamy. DNS záznamy mohou být vedeny jak u poskytovatele hostingu, tak poskytovatele domén. Po registraci nové domény však je standardně NSSET (nameserver) nastavený na servery poskytovatele domén. Vhodným řešením může být změna NSSETu (nameserverů) na identifikátory poskytovatele hostingu. Stačí tedy zažádat u poskytovatele domén o změnu NSSETu na např. "NSSET:BEST-HOSTING".
- Po změně NSSETu se zbývá jen ujistit, jestli poskytovatel hostingu již vytvořil DNS záznamy. Jestli ano, mělo by vše fungovat.
Uvedený postup výše sice nemusí z počátku vypadat jednoduše, stačí si jednou ale celý proces registrace domény a hostingu u jiného poskytovatele projít, a vše bude jasné. I kdyby se vyskytl nějaký problém nebo zaváhání, většina poskytovatelů nabízí online nebo telefonickou podporu. Stačí tedy využít nabízených služeb, aby poradil specialista.
Následkem celého procesu může být zajímavé ušetření financí vynaložených jak za hosting, tak doménu. I v případě, že by se ceny v průběhu období změnily, není nic jednoduššího, než vybrat nového poskytovatele domény / hostingu a jednu či druhou službu převést.
Objednat hosting k zaregistrované doméně