Server je v podstatě o něco složitější a výkonnější počítač než ten, který máte doma.

Server obecně spravuje webové stránky s Internetovými prezentacemi. V závislosti na programech a nastaveních může např. automaticky odpovídat na e-maily, spravovat databáze zákazníků, Internetové obchody, DNS atd.

Služby server poskytuje klientům, což označujeme jako model klient-server (odlišné modely jsou peer-to-peer nebo friend-to-friend). Služby mohou být nabízeny v rámci jednoho počítače (lokálně) nebo více počítačům pomocí počítačové sítě (síťové služby). Lokální službou může být například obsluha připojené tiskárny, správa automatických aktualizací a podobně.

Služby, které server poskytuje v lokální síti (LAN) může být například sdílení disků, tiskáren nebo schopnost ověřit uživatele podle jména a hesla (RADIUS). Ve větších sítích, jako je Internet, servery uchovávají a nabízejí webové stránky a poskytují další služby (DNS, e-mail atd.).

Poskytování služby zajišťuje speciální program. V unixových systémech je označován jako démon (anglicky daemon), v Microsoft Windows pak jako služba (anglicky service), který s klientem komunikuje pomocí definovaného protokolu (SMB pro sdílení disků a tiskáren ve Windows, HTTP pro webový server a podobně).

Podle toho, jestli je server vyhrazen jen pro poskytování služeb, nebo může sloužit i uživatelům servery rozlišujeme na:

  • dedikovaný – vyhrazený pro speciální účely, bez přímého přístupu uživatelů
  • nededikovaný – server slouží uživateli zároveň jako obyčejný počítač

Servery jsou dnes využívány ve velké míře na poskytování hostingů. Oproti běžnému hostingu se vyplatí vlastní server např. při individuálních požadavcích na nastavení parametrů hostingu. Např. někdo se může specializovat na rozesílání e-mailů svým zákazníkům - je proto vhodné objednat si virtuální server, kde má nájemce serveru pod kontrolou jak mailový server, tak prostor pro svou webovou prezentaci. Samozřejmě na virtuálním serveru mohou běžet herní servery, aplikace jako jabber, TeamSpeak atd...

Objednat vlastní Virtuální server

Související odkazy:

+420 491 618 519 Technická podpora
+420 491 618 517 Objednávky, fakturace
podpora@best-hosting.cz Technická podpora
ucetni@best-hosting.cz Fakturační oddělení