Dalším jednoduchým úkolem při správě vlastního virtuálního serveru s aplikací ISPConfig je přidání emailové schránky. Před samotným přidáváním je doporučeno mít správně nastavený mailname a MX záznam. Následkem pak bude lepší doručitelnost emailů - nebudou tedy označovány jako SPAM, pokud vysloveně nebudou obsahovat SPAMový obsah.

Pro vytvoření své první emailové schránky se tedy přihlašte do svého ISPConfigu. Na záložce E-mail se Vám zobrazí tlačítko Přidat doménu. Kdyby náhodou ne, stačí v levém menu kliknout na položku Domény. Přidání emailové domény musí předcházet samotnému přidání emailů. Mailový server totiž musí vědět, pro které domény má emaily zpracovávat.

Přidání emailové domény

Objeví se Vám formulář, kde lze intuitivně vyplnit všechny informace. Konkrétně vyberte klienta, který již byl vytvořen. Do políčka doména napíšete název domény bez koncové tečky (např. hapee.cz). Nyní už stačí jen použít tlačítko Uložit. Pro funkčnost emailů takto nastavení stačí.

Parametry emailové domény

Jakmile máte emailovou doménu vytvořenou, je na řadě přidání samotné emailové schránky. Klikněte tedy v levém menu na položku E-mailové schránky a následně na tlačítko Přidat e-mailovou schránku.

Přidání emailové schránky

Na zobrazeném formuláři můžete (nepovinně) vyplnit jméno odesílatele (např. Libor Soukup). Jméno odesílatele se bude zobrazovat v hlavičce emailů tomu, komu email pošlete. Hlavním parametrem je pak samotný název emailu. Doporučujeme používat malá písmena a-z, čísla a případně tečku pro oddělení jména a příjmení. Sice je možné použít i jiné znaky, ale přeci je cílem, aby Vám co nejvíce lidí mohlo jednoduše napsat a nemuseli se s Vaší emailovou schránkou nijak trápit. 

Dále nastavte heslo a velikost emailové schránky. Zaplnění emailové schránky se zobrazuje v procentech ve webmailu. Pokud tedy budete schránku používat přes webmail (níže), uvidíte její aktuální zaplnění. Samozřejmě je možné nechat schránku bez omezení (velikost 0), kdy pak bude záviset na kapacitě disku VPS.

Parametry nové emailové schránky

Nyní už máte jak emailovou doménu, tak samotný email založený. Vše je tedy již funkční a můžete se ke svému emailu přihlásit. Součástí instalace ISPConfigu je i webmail klient RoundCube. Pokud tedy do prohlížeče zadáte IP adresu Vašeho VPS a za lomítkem webmail (http://193.150.12.11/webmail), zobrazí se Vám přihlašovací obrazovka. V dalších částech seriálu si ukážeme, jak se obejít bez IP adresy a používat pěknou adresu. Adresa by pak mohla vypadat např. http://webmail.hapee.cz.

Jako přihlašovací jméno použijte celou emailovou adresu a heslo, které jste zvolili při zakládání emailové schránky.

Přihlášení do webmailu

Po přihlášení se dostanete do webového rozhraní emailu, kde můžete jednoduše přijímat a odesílat emaily. Webmail RoundCube má i pokročilé možnosti nastavení. Stačí si tedy projít všechny možnosti webového klienta. 

Webový klient pro emaily RoundCube

Emaily nemusíte používat pouze přes webmail, ale můžete si také nakonfigurovat Thunderbird nebo Outlook. Konfigurace účtů pro Thunderbird nebo Outlook není součástí tohoto návodu. Na internetu je mnoho dostupných návodů, jak nakonfigurovat poštovního klienta. Proto doporučuji použít Google. Adresa pro příjem a odesílání emailů může být IP adresa Vašeho VPS. V dalších částech seriálu si ukážeme, jak připravit šablonu pro DNS záznamy, abyste mohli používat např. mail.nejakavasedomena.cz nebo smtp.nejakavasedomena.cz.

+420 491 618 519 Technická podpora
+420 491 618 517 Objednávky, fakturace
podpora@best-hosting.cz Technická podpora
ucetni@best-hosting.cz Fakturační oddělení