Objednejte si hosting

Webhosting 'Bez Limitu' od 44 Kč 22 Kč

Objednat

Objednejte si VPS

Virtuální servery od 99 Kč 49.5 Kč

Objednat


ISPConfig poskytuje zajímavé ulehčení práce s DNS záznamy pro běžné situace. Abyste nemuseli pro každou doménu zvlášť přidávat DNS záznamy, můžete použít Šablonu DNS záznamů. Pokud máte více scénářů, můžete si přidat i více šablon. Klasickým scénářem může být vytvoření DNS záznamů pro doménu, kde:

 • budou základní záznamy (A, NS, ..),
 • MX záznam s názvem vlastního mailového serveru,
 • CNAME pro www.mojedomena.cz,
 • CNAME pro ftp.mojedomena.cz,
 • CNAME pro webmail.mojedomena.cz,
 • CNAME pro smtp, pop3, imap ...

Nastavení takové šablony si ukážeme níže. Předpokladem bude naše hlavní doména hapee.cz, která slouží obdobně jako by mohlo být např. nazev-vaseho-weboveho-studia.cz. Adresa mailového serveru i PTR záznamu bude tedy mail.hapee.cz.

Přihlašte se tedy do své instalace ISPConfigu a otevřete si záložku DNS. V levém menu klikněte na Šablony DNS, kde nás zajímá tlačítko Přidat záznam.

Přidání nové DNS šablony v ISPConfigu

Formulář pro přidání nové DNS šablony požaduje pár informací. V sekci Pole můžete zaškrtnout proměnné, které se budou zadávat při použití DNS šablony pro vytvoření konkrétních záznamů.

 • Typicky tedy budete mít proměnou Domain, kde zadáte např. moje-nova-domena.cz.
 • Můžete zadávat i IP adresu v případě, že byste měli více serverů. 
 • NS1 a NS2 v našem příkladu není třeba používat - vždy se bude jednat o stejné adresy nameserverů.
 • Pole E-mail je pro ukázku také zadáváno pomocí parametru.

Část formuláře Šablona již slouží pro generování DNS záznamů. Část [ZONE] slouží pro nastavení SOA záznamu, resp. celého zónového souboru pro DNS záznamy. Rovnou tedy můžeme vyplnit adresu nameserveru na ns1.hapee.cz. 

Pro každý řádek v části [DNS_RECORDS] bude vygenerován jeden DNS záznam. Struktura je velmi jednoduchá. 

 • Začátek je typ záznamu (A, CNAME, TXT, MX, NS, ...).
 • Za znakem | (trubka) pak je uveden název záznamu (www, mail, ftp, webmail, imap, pop3, ...).
 • Další trubka odděluje hodnotu DNS záznamu. Zde můžete použít proměnné z první části formuláře. Proměnné zapíšete pomocí složených závorek a názvu proměnné. Tedy {DOMAIN}, {IP}, {NS1}, {NS2}, {EMAIL}.
 • Předposledním parametrem DNS záznamu je priorita. Často můžete použít prioritu 0, u MX záznamu 10. Priority slouží např. pro rozložení zátěže mezi více serverů. 
 • Posledním parametrem odděleným trubkou je hodnota TTL (Time To Live), tedy čas v sekundách, za jak dlouho má DNS záznam expirovat. Pokud zadáte 3600, DNS záznamy budou v internetu propagovány vždy na hodinu a pak se znovu obnoví. Můžete zadat třeba i 86400, což představuje 24 hodin. Konkrétní hodnota záleží na Vašem uvážení. Menší hodnoty více zatěžují DNS server, větší hodnoty mohou být nepraktické při změnách DNS záznamů.

Ve výchozím stavu můžete v záložce DNS šablony nalézt i Default šablonu. Podívejte se tedy, jak taková jednoduchá šablona může vypadat.

Parametry DNS šablony v ISPConfigu

Jakmile máte svou šablonu vytvořenou, můžete ji rovnou vyzkoušet. V menu vyberte Přidat DNS zónu a vyberte požadovanou šablonu, server a klienta. Do proměnných (výše zmíněno) zadejte název domény, IP adresu a e-mail. Všimněte si, že se proměnné zobrazují podle toho, jak jste si nastavili parametry šablony. Kdyby jste tedy povolili i NS1 a NS2, budete je taky moci zadat. Pak už jen stačí kliknout na tlačítko Vytvořit DNS záznam.

Použití DNS šablony v ISPConfigu pro vygenerování záznamů

Kontrolu nově vytvořených DNS záznamů podle šablony můžete provést v levém menu v části Primární DNS zóny. Zobrazí se Vám seznam DNS zón, které máte na serveru vytvořené. Klikněte na název právě vytvořené zóny.

Kontrola vygenerovaných DNS záznamů

V detailu zóny klikněte na kartu Záznamy. Zobrazí se Vám přehled všech záznamů, které byly vytvořeny. Můžete si tak zkontrolovat, zda Vaše šablona je v pořádku nastavená. Nezapomeňte na to, že když šablonu upravíte, tak se to již do vytvořených záznamů nepromítne. Můžete tedy buď celou zónu smazat a znovu vygenerovat podle upravené šablony, nebo upravit konkrétní DNS záznamy.

Výpis vygenerovaných DNS záznamů

V návodu jsou zmíněny i CNAME záznamy pro smtp.mojedomena.cz nebo webmail.mojedomena.cz. Takové záznamy použijeme v dalších částech seriálu o ISPConfigu.

+420 491 618 519 Technická podpora
+420 491 618 517 Objednávky, fakturace
podpora@best-hosting.cz Technická podpora
ucetni@best-hosting.cz Fakturační oddělení